02.11.2017

Klasyka Horroru 2 | listopad 2017

Mroczne przejście z października w listopad ma miejsce w najbardziej upiorną noc w roku. Noc duchów. W czasie, gdy granica między światem żywych a światem zmarłych jest najcieńsza i lepiej jej nie naruszać. Listopad rodzi się w blasku cmentarnych świateł, ciszy grobów, zimnego podmuchu prosto z trzewi jesieni. Podnosimy wyżej kołnierze płaszczy, po kieszeniach szukamy znoszonych rękawic, palimy dłużej światło, żeby ogrzać swoje zmysły i dusze, i nie dopuścić do nich martwego oddechu nadchodzącej zimy. Listopad, groby, zmarznięta ziemia... To doskonały moment na wyjście wampirów. I choć może współczesne wampiry już tak nie straszą, my (na szczęście!) zajmiemy się tymi klasycznymi. Mistrzowski Bram Stoker, wspaniała Carmilla Le Fanu. Ale pewnie jest tego dużo więcej.

GŁÓWNA ZASADA MIESIĄCA:
Czytamy horrory wampiryczne!

Przykładowe tytuły i autorzy:
Le Fanu Joseph Sheridan, Carmilla
Polidori John, Wampir 
Stoker Bram, Drakula
Yarbro Chelsea Quinn, Hotel Transylvania

dodatkowo:  
King Stephen, Miasteczko Salem 
Rice Anne, Wywiad z wampirem (i inne do 1990 roku)


UWAGA: Linki do recenzji możecie przesyłać w komentarzach pod tym postem lub pod wyzwaniem głównym Klasyki Horroru 2. Liczą się tylko recenzje napisane w listopadzie 2017. 

Za każdą książkę wybraną zgodnie z zasadą miesiąca, uczestnik otrzymuje 5 punktów. Za opowiadanie 3 punkty. Za powieści/opowiadania grozy innego rodzaju (ale mieszczące się w zakresie wyzwania) uczestnik otrzymuje 2 punkty (powieść) lub 1 punkt (opowiadanie). Za książki grozy niespełniające żadnej z zasad wyzwania, uczestnik otrzymuje 0,5 punktu
   
https://przestrzenie-tekstu.blogspot.com/2017/10/klasyka-horroru-2-pazdziernik-2017.html

  PUNKTOWE PODSUMOWANIE PAŹDZIERNIKA:
Pyza Wędrowniczka: 45 pkt (łącznie: 200,5 pkt
Beata P.: 15,5 pkt (łącznie: 125,5 pkt)
Lina: 17,5 pkt (łącznie: 36,5 pkt)
Dominika S.: 0 pkt (łącznie: 28,5 pkt)
 Karolina: 0 pkt (łącznie: 20 pkt) 
Efka: 0,5 pkt (łącznie: 18 pkt)
Luka Rhei: 3 pkt (łącznie: 13 pkt) 
Wiedźma: 0 pkt (łącznie: 10 pkt)
Bukowa Kraina: 0 pkt (łącznie: 5 pkt)
 Ana, Agnieszka, Wiki: 0 pkt (łącznie 0 pkt.)

Gościnnie: Tommyknocker 5 pkt (łącznie: 5 pkt)

Październikowe hasło mogło być dla Was albo dodatkowym wyzwaniem, albo doskonałą okazją do nadrobienia zaległości z Klasyki Horroru 2. Mystery horror jest pojęciem tak luźnym, że bez problemu wkrada się do bardzo wielu klasycznych powieści grozy. Tajemniczy nastrój to podstawa dobrego horroru, więc poza moimi przykładami, mieliście prawdziwe pole do popisu. Oczywiście nieustannie cieszy mnie to, że z tego korzystacie!

Dużo nowych lekturowych wrażeń dostarczyła nam Pyza, wybierając zupełnie mi nieznany Dom pod Tonącą gwiazdą Juliusa Zeyera [link do recenzji]. Pyza przeczytała również Jakiś potwór tu nadchodzi Raya Bradbury'ego [link do recenzji], cudownego Upiora w operze Gastona Lerouxa [link do recenzji] oraz dziesięć (!) opowiadań Edgara Allana Poego [link do recenzji]. 

Za Poego wzięła się również Lina wybierając jego trzy opowiadania [link do recenzji]. Lina przeczytała także Niebieskie soczewki [link do recenzji] i Rebekę [link do recenzji] Daphne du Maurier. Pojawił się u niej również Nowy dom na Wyrębach Stefana Dardy [link do recenzji]. To horror współczesny, więc jest 0,5 punktu. Tym samym Lina podskoczyła w rankingu na trzecie miejsce! 

Niewątpliwą mistrzynią wyszukiwania niebanalnych horrorowych opowiadań jest Beata P. U niej, w ramach Ponurych Poniedziałków pojawiło się aż pięć opowiadań w klimacie mystery hororru. Opowiadania Raya Bradbury'ego [link do recenzji], Niebieskie soczewki Daphne du Maurier [link do recenzji], On the Brighton Road Richarda Middletona [link do recenzji]. Beata przeczytała również horror współczesny  The Last Motel Bretta McBeana [link do recenzji].

W październiku ponownie gościła u nas Efka. Jej udział gościnny chyba się zakończył, bo widzę ją tu prawie co miesiąc ;) Dlatego już oficjalnie włączam Efkę do rankingu uczestników wyzwania (chyba że zgłosi sprzeciw :)). Efka przeczytała Dziennik kasztelana Evžena Bočka [link do recenzji], co bardzo mnie cieszy, bo to może być ciekawy współczesny przykład nietypowego mystery horroru.

Po raz pierwszy (może nie ostatni?) Klasykę Horroru 2 odwiedził Tommy z Samotni, entuzjasta kryminalno-horrorowych klimatów. Tommy zaproponował włączyć Osobliwe zdarzenia Josepha Sheridana le Fanu [link do recenzji] do mystery horroru i ja na to oczywiście przystaję.

Prawie zapomniałabym o... sobie ;) Ja w ramach Przestrzeni Grozy przeczytałam opowiadanie Hannsa Heinza Ewersa pt. Pająk [link do recenzji].


Z coraz większą... grozą patrzę na mijający czas i staram opędzać się od myśli, że do końca KLASYKI HORRORU 2 zostały zaledwie dwa miesiące! Wiem, że przyjdzie jeszcze moment na sentymenty, podziękowania i podsumowanie, więc nie będę Was teraz zatrzymywać. Macie co robić ;) Chcę tylko dołączyć może już trochę wyświechtane, ale szczere wyrazy uznania dla Waszej pracy, zaangażowania, inwencji! Czasem brakuje mi czasu, żeby systematycznie sprawdzać efekty Waszych starań, ale prędzej, czy później czytam wszystko, co przygotowujecie, i pękam z dumy, że chcecie włączać to w Klasykę Horroru, że czytacie i piszecie z myślą o niej. Mam nadzieję, że ostatnie hasła wyzwaniowe przypadną Wam do gustu. Nie będę ukrywać, że to grudniowe hasło stanowić będzie apogeum całego wyzwania, jednak nie przegapcie listopadowego. Wampiry to w końcu tak klasyczny motyw horroru, że szkoda by było go pominąć.


Wcześniej na blogu:

    https://2.bp.blogspot.com/-SxYS2MMRJdE/Wr5NqQ1FLlI/AAAAAAAAO5I/xa_eTv_VFwspz34Uh3irHkRn_K8DpaX5ACLcBGAs/s1600/621275-352x500.jpg    

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.