02.06.2017

Klasyka Horroru 2 | czerwiec 2017

Ciepły, wiosenno-letni czerwiec. Ostatnie zaliczenia, wystawianie ocen, koniec roku szkolnego i akademickiego. Dla niektórych ostatnie przed urlopem dni w pracy. Przeczucie jezior, mórz, gór i lasów. Budzi się dziwna młodzieńcza ekscytacja. Budzą nadzieje płoszone nagłym powiewem wiatru, groźnym widmem burzy. Schować się w pełnym pajęczyn domku na drzewie, wbiec na pustą werandę. Późną nocą, przy otwartym oknie, wygrzebać spod łóżka stare powieści grozy klasy B. Guy'a N. Smitch'a, Josepha Citro. Te charakterystyczne, podniszczone okładki Phantom Pressu. Naiwne, tandetne horrory, które w młodości zapierały dech! Jest czerwiec, próg wakacji, wreszcie można sobie trochę odpuścić, rozluźnić myśli i zmniejszyć wymagania. Pozwolić, by dawne strachy wypełzły na powierzchnię. Dlatego czerwiec w Klasyce Horroru 2 to nie do końca klasyczne powieści grozy. To horror klasy B, niskich lotów horrorki, może nawet horrowe szmiry, które przestraszyłyby niejednego nastolatka. Nie ma żadnych reguł, poza jedną: ma być naprawdę strasznie. 


GŁÓWNA ZASADA MIESIĄCA: 
Czytamy horrory klasy B!  
(najlepiej jak najstarsze wydania)

Przykładowi autorzy:
Guy N. Smith
H. A. Knight
S. Hutson
J. Citro
R. Faulcon
F. P. Wilson
J. Coyne


UWAGA: Linki do recenzji możecie przesyłać w komentarzach pod tym postem lub pod wyzwaniem głównym Klasyki Horroru 2. Liczą się tylko recenzje napisane w czerwcu 2017. 

Za każdą książkę wybraną zgodnie z zasadą miesiąca, uczestnik otrzymuje 5 punktów. Za opowiadanie 3 punkty. Za powieści/opowiadania grozy innego rodzaju (ale mieszczące się w zakresie wyzwania) uczestnik otrzymuje 2 punkty (powieść) lub 1 punkt (opowiadanie). Za książki grozy niespełniające żadnej z zasad wyzwania, uczestnik otrzymuje 0,5 punktu
     
http://przestrzenie-tekstu.blogspot.com/2017/05/klasyka-horroru-2-maj-2017.html 
 
PUNKTOWE PODSUMOWANIE MAJA:
Pyza Wędrowniczka: 33 pkt (łącznie: 102 pkt
Beata P.: 19 pkt (łącznie: 79 pkt)
Dominika S.: 0 pkt (łącznie: 18,5 pkt)
 Karolina: 0 pkt (łącznie: 16 pkt)
Lina: 0 pkt (łącznie: 12 pkt) 
Wiedźma: 0 pkt (łącznie: 10 pkt)
Luka Rhei: 0 pkt (łącznie: 10 pkt) 
Bukowa Kraina: 0 pkt (łącznie: 5 pkt)
 Ana, Agnieszka, Wiki: 0 pkt (łącznie 0 pkt.)

 Gościnnie: Efka  5 pkt (łącznie: 8 pkt)
       
Zdaję sobie sprawę, że majowa tematyka wyzwania nie każdemu miała prawo przypaść do gustu. Sen z powiek mogła spędzić trudność w dobraniu klasycznych lektur polskiej grozy, jak i ograniczony dostęp do źródeł. Dlatego biję brawa dla dzielnych Pyzy i Beaty P., które niestrudzenie prześcigają się w horrorowych zmaganiach. W tym miesiącu dołączyła do nich też Efka, drugi raz goszcząca w Klasyce Horroru 2 (może Cię dopisać? :)) Tym razem nie będę robiła rozległego podsumowania dokonań uczestniczek — dziewczyny same najlepiej przedstawią swoje wrażenia z przeczytanych lektur!
 
Wampira Reymonta przeczytały:
Pyza Wędrowniczka (link do pełnej recenzji)
    
O prozie Stefana Grabińskiego pisały:
Pyza Wędrowniczka: horrory ogniowe (link do pełnej recenzji)
Pyza Wędrowniczka: horrory pociągowe (link do pełnej recenzji)
Beata P. o Zemście żywiołaków (link do pełnej recenzji)
   
Śledztwo Stanisława Lema:
 
Opowiadania przeczytane przez Beatę P.:
Zwierciadło Wenus Jerzy Siewierski (link do pełnej recenzji)
Biała róża Pinettiego Aleksander Groza (link do pełnej recenzji)
   
Dusiołek Bolesława Leśmiana:
Pyza Wędrowniczka (link do pełnej recenzji)
   
Pięć polskich opowiadań grozy, do których dotarła
Pyza Wędrowniczka (link do recenzji)
 
Do Pyzy: nie miałam pojęcia jak punktowo odnieść się do Twoich wpisów o opowiadaniach Grabińskiego. Uznałam, że potraktuję je jak wydania zwarte:  jeden wpis jedno wydanie. Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi tego za złe. Powinnam za każde wymienione przez Ciebie opowiadanie przyznać 3 punkty, jednak pisałaś o nich za krótko (np. w odniesieniu do długich wpisów Beaty), bym mogła liczyć je osobno.

Wcześniej na blogu:

    https://3.bp.blogspot.com/-eUucF-0mkxo/Wo7C1q7i-1I/AAAAAAAAOz0/0-6ipjyIwdUh1cpkPCEOiur1cT-rzBWgwCLcBGAs/s200/532922-352x500.jpg    

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.