26.04.2017

Złota klatka

"W końcu, jednego po drugim, 
sprzedała wszystkie swoje drogocenne ptaki. 
A złota klatka wciąż stała pusta."

Piękna. Nie ta tytułowa klatka bynajmniej, ale książka! I ptaki! Różnobarwne, chowające się wśród drzew i kwiatów, prawie jak żywe. Walentyna, córka cesarza zgromadziła 101 klatek, a w tych klatkach ptaki z całego świata. Jednak wciąż było jej mało. Nie wspominając, że panienka miała szczególną słabość do zbieractwa, bo poza ptakami kolekcjonowała buty (par 390), kapelusze (812) i paski z wężowych ogonów (50). Ale chyba ptaki lubiła najbardziej. Wciąż posyłała swoich służących na poszukiwania nowych odmian, a gdy nie potrafili sprostać jej wygórowanym wymaganiom, krzyczała: CIACH! i już jedna głowa leciała na ziemię. W jej żądaniach pojawiały się ptaki ze szklanymi skrzydłami, z kolorowymi dziobami, ptaki plujące wodą. Szukano ich na szczytach wulkanów, w skałach za wodospadami, na Ziemi Ognistej, gdzie wciąż pada deszcz. Ale Walentyna marzyła o ptaku, który mówi. To na niego czekała sto pierwsza złota klatka. I tylko jeden człowiek postanowił spełnić pragnienie dziewczynki, uciekając się przy tym do małego podstępu.

Zachwycająca i zjawiskowa książka autorstwa francuskiej pisarki Carlla Cneuta, zapiera dech w  piersiach! Jest dość oszczędna tekstowo, ale niezwykle bogata ilustracyjnie. Bardzo realistycznie przedstawione ptaki, silna kolorystyka, natłok wizualnych wrażeń. Do tego mądry i prosty przekaz. Złota klatka to opowieść o zachłanności, braku umiaru, braku empatii i egoizmie, które mogą prowadzić do zguby (córka cesarza zrujnowała całe swoje życie w poszukiwaniu własnej imaginacji). Jednak to także historia bardzo nieszczęśliwej dziewczynki, która przedmiotami i egzotycznym ptactwem próbuje wypełnić swoją samotność. Co ciekawe, jest to opowieść niedokończona. Nie wiemy, czy podarowany "ptak" rzeczywiście potrafił mówić, czy Walentyna była na tyle cierpliwa, aby zaczekać. Czytelnik sam może wybrać zakończenie i chyba tak jest najlepiej.
Wg mojej skali 5/5

Złota klatka,
czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwiKsiążka przeczytana w ramach wyzwań:
POWRÓT DO DZIECIŃSTWA  
100 KSIĄŻEK NA ROK 2017 (25)

Wcześniej na blogu:

    https://2.bp.blogspot.com/-SxYS2MMRJdE/Wr5NqQ1FLlI/AAAAAAAAO5I/xa_eTv_VFwspz34Uh3irHkRn_K8DpaX5ACLcBGAs/s1600/621275-352x500.jpg    

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.