10.04.2015

O tych, którzy się rozwijali

"Pomyślisz może, że to wszystko nieprawda
i nie uwierzysz w ich moc."

Wcześniej Cztery zwykłe miski, gdzie rzeczywiście była mowa o czterech zwykłych miskach (no, prawie), teraz opowieść O tych, którzy się rozwijali. Dość dosłowne te tytuły wybiera Iwona Chmielewska dla swoich książek artystycznych, ale przecież dobrze wiemy, że z tą dosłownością to wcale nie tak. Miski okazały się pretekstem do opowiedzenia pewnej historii. Do stworzenia Czterech zwykłych misek Chmielewska użyła starych, niepotrzebnych już nikomu fragmentów książek i papierów. Tutaj koncepcja jest analogiczna. Tyle, że tym razem autorka wykorzystuje... nici. I to nici, których "nikt nie podejrzewał, że kiedykolwiek jeszcze się tak rozwiną". Teraz przez wszystkie kartki sunie jakaś nić, snując opowieść o tych,... którzy się rozwijali. A jak rozwijali, zaraz poczytacie.

Kim są ci, którzy się rozwijali, oraz skąd przybyli — nie jest takie istotne. "Ważne, że pojawiali się zawsze tam, gdzie trzeba". I robili to, co trzeba. To, co było właściwe ich naturze i dobrze służyło innym. Nie ustawali przy tym w swoich poczynaniach. Chyba że zatrzymali się na chwilę przerwy, a wtedy wszystko rozwijało się samo. Wielcy bohaterowie? Artyści? Dobre dusze? Myślę, że tymi, którzy się rozwijają, może być (i jest) każdy z nas. A niewidzialne nici, które plączemy w swoich palcach, łączą zdarzenia, zbliżają ludzi, tworzą pajęcze sieci, w które nieopatrznie wpadamy, albo plotą mocne hamaki, na których potem możemy się huśtać. Możliwość wieloznacznej interpretacji książki Chmielewskiej jest niesamowita. Ja powiem, że jesteśmy jak szpulki okręcone dużą ilością długiej nici, i tyko od nas zależy jak bardzo się "rozwiniemy", ile damy od siebie innym i na co przeznaczymy swoje... nici. Brzmi naiwnie, ale ta prostota czasem trafia w sedno.

Przyjrzyjcie się jeszcze temu wykonaniu. To kolejne "recyklingowe" dzieło Chmielewskiej. Jak do tej pory (chyba) moje ulubione.Wg mojej skali 5/5.

O tych, którzy się rozwijali
Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Media Rodzina
Rok. wyd. 2013
s. 40Książka przeczytana w ramach wyzwań:
KLUCZNIK 2015
104 KSIĄŻKI
(25)

Wcześniej na blogu:

    https://2.bp.blogspot.com/-SxYS2MMRJdE/Wr5NqQ1FLlI/AAAAAAAAO5I/xa_eTv_VFwspz34Uh3irHkRn_K8DpaX5ACLcBGAs/s1600/621275-352x500.jpg    

zBLOGowani.pl

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.