14.03.2014

Dwoje ludzi

"Gdy dwoje ludzi żyje razem,
to jest im łatwiej, bo są razem,
i jest im trudniej, bo są razem"

Ostatnio mam dziwną słabość do książek rysunkowych, a tu mamy przykład klasycznego picturebooka autorstwa Iwony Chmielewskiej (tekst i rysunki). Książka cieszy się zagranicą niemałą popularnością, ale polskie wydanie ukazało się dopiero 14 lutego, tego roku. I tutaj z czystym sumieniem mogę zasugerować, że nie jest to raczej pozycja dla dzieci, mimo że wyczytamy tak z okładki. Jej głębszy sens dla najmłodszych będzie nie do pojęcia. Mimo prostoty przekazu i pozornego nieskomplikowania formy, całość jest dość metaforycznym, poruszającym zobrazowaniem relacji w związku dwojga ludzi. Relacji, która nie jest przecież ani trochę łatwa.

Ilustracje Chmielewskiej są bardzo symboliczne i przemyślane, choć mi nieszczególnie się taki rysunek podoba. Większe wrażenie robią na mnie obrazki w połączeniu z tekstami. Bardzo trafnie oddają trudy związku, odmienność obu stron, konieczność akceptacji i troski o tę drugą osobę. Ludzie są jak dwie wyspy, które ogrzewa to samo słońce, ale mają zupełnie inne ukształtowanie powierzchni. Albo są jak dwa zegary odmierzające ten sam czas, ale niekiedy któreś z nich po prostu się wyczerpuje. W książce Chmielewskiej więcej jest tego "trudniej" niż "łatwiej", ale nie ma nigdzie "dość". Nie rozłącza ich. Pokazuje, że związek to bardzo ciężki twór, który wymaga wiele uwagi i wrażliwości, ale jest jakby tego wart. Myślę, że ta książeczka może być dobrym prezentem... Mi się podobała.
Wg mojej skali:  4/5

Dwoje ludzi
Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Media Rodzina
Rok wyd. 2014
s. 32Książka przeczytana w ramach wyzwań:
KLUCZNIK (autor jest kobietą)

Wcześniej na blogu:

    https://2.bp.blogspot.com/-SxYS2MMRJdE/Wr5NqQ1FLlI/AAAAAAAAO5I/xa_eTv_VFwspz34Uh3irHkRn_K8DpaX5ACLcBGAs/s1600/621275-352x500.jpg    

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.