12.02.2018

Pod śniegiem

"Mimo to nasze wspólne życie po prostu mi ciążyło,
jakbym żyła z zaplątanym we włosy nietoperzem,
to nic, że się nie rusza, skoro wciąż tam tkwi, denerwuje, drażni."

Czy Ty też nosisz we włosach śpiącego nietoperza? To takie bolesne i mroczne określenie, które doskonale charakteryzuje sytuacje niemal wszystkich bohaterów z książki Soukupovej. Taki nietoperz na co dzień śpi sobie spokojnie, co najwyżej lekko drapie w głowę, ale w stresujących momentach budzi się i szamoce. Owym momentem dla Blanki, Oliny i Kristýny (choć nie tylko dla nich) jest zjazd rodzinny z okazji urodzin ich ojca. A przecież zima, przemoczone dziecięce ubrania, papieros w zmarzniętych palcach, stare biegówki. Nietoperz z włosów budzi się jak na zawołanie, bo żadna z nich nie do końca znalazła to, czego szukała. I nagle spod silnie ubitego śniegu wychodzą resentymenty, niewygoda, zmęczenie, brak miłości w małżeństwie, uwikłanie w związek bez perspektyw, samotność, którą trzeba przysłonić dziećmi, dorosłością, czarnym tortem mamy. Ach, gdy myślę o Pod śniegiem, to sama czuję te wszystkie nerwy, nieme westchnienia. Nietoperz właśnie przeciąga się i szykuje do lotu.

Blanka to matka trójki dzieci, jej nieszczególnie zaangażowany w życie rodzinne mąż Libor prawdopodobnie ją zdradza. Poza tym Blanka nie może zrzucić zbędnych kilogramów (już od dzieciństwa). Ale cóż, przecież ma wszystko, czego od zawsze pragnęła: dom, rodzinę, dzieci. Olina też ma dziecko i chociaż sama je wychowuje, radzi sobie doskonale. Jej synek Oliver jest rozpuszczony jak dziadowski bicz. Kristýna spotyka się z żonatym facetem, wierząc, że ten zostawi dla niej żonę i córkę. Kristýna potrafi rzucić wszystko i jechać do niego w środku nocy. Poprzez zaspy problemów, wieczne porównywanie się i sfrustrowanie siostry nie widzą tego, jak rodzice po cichutku oddalają się. Jak maleją i gasną. Odgradzają od siebie kotami i śniegiem. Droga do nich w dniu urodzin taty zajmuje większą część fabuły, by przynieść z kolei bolesną bylejakość spotkania, które każda z kobiet chciała jedynie "odbębnić".

Powieść
Wg mojej skali 4,5/5

Pod śniegiem


Wcześniej na blogu:

    https://2.bp.blogspot.com/-SxYS2MMRJdE/Wr5NqQ1FLlI/AAAAAAAAO5I/xa_eTv_VFwspz34Uh3irHkRn_K8DpaX5ACLcBGAs/s1600/621275-352x500.jpg    

zBLOGowani.pl

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.