06.03.2016

Uczucia, co to takiego?

"Czy jeśli ktoś ci nie pomaga,
to przestajesz go kochać?"

Takie i inne pytania znajdą najmłodsi (6+) w cukierkowo różowej, ale nie — przesłodzonej, ani nawet nie słodkiej publikacji Uczucia, co to takiego? Choć będzie o zakochaniu i będzie o kochających rodzicach, to jednak więcej znajdzie się tutaj trudnych zagadnień, które nawet dla dorosłego mogą okazać się dobrą bazą do rozmyślań. Już wcześniej słyszałam o serii Dzieci filozofują, ale potraktowałam ją jako kolejny przykład denerwującego zjawiska, które obserwuję od pewnego czasu. A mianowicie przefilozofowania wirtualnej przestrzeni. Ale takiego bardzo pseudo. Memy z Schopenhauerem, nagły zryw na filozofię Ciorana (a raczej cytozofię, bo po sieci krążą same cytaty wyrwane z kontekstu). Mogłabym tu dużo mówić. To, że filozofia staje się popularna, bardzo mnie cieszy. Zastanawia raczej, czy jest to proces świadomy, czy może tylko parcie na modę. Nie będę tego roztrząsać. Filozofia dla dzieci nie jest jednak niczym odkrywczym i chyba sięga o wiele głębiej. Powstało już kilka publikacji na ten temat, w Polsce coraz popularniejsze stają się warsztaty dla dzieci z filozofii, jest dużo bajek filozoficznych. Dzieciom każe się myśleć samodzielnie i logicznie, a biorąc za przykład książkę, którą mam przed sobą, to daje nadzieję, że dzieci już od najmłodszych lat zaczną świadomiej przeżywać swoje życie i ambitniej je kształtować.

Uczucia, co to takiego? kładą nacisk na zrozumienie przez dziecko jego własnych emocji, a także rozróżnienia prawdziwych uczuć (również u innych), które nie zawsze przejawiają się jednoznacznie.  Książeczka ułożona jest w formie pytań bez odpowiedzi (ale nie są to pytania "od czapy") i podzielona na zagadnienia takie jak przyjaźń, miłość, nieśmiałość, a nawet konflikt. Uczucia, które często kojarzą się z miłością przybierają wiele form. Dziecko na licznych przykładach obserwuje jak działają różne zależności, jakie są wyniki pewnych zachowań. Obserwuje, bo choć pytania pozostają bez dosłownych odpowiedzi — odpowiadają na nie zabawne ilustracje.

Trudne. Trudne nawet dla dorosłego. I dość dosadne. Bo jak odpowiedzieć na pytania: "Czy lubisz innych tylko dlatego, że czujesz się przy nich bezpiecznie? Zatem nieważne kim są twoi przyjaciele, wystarczy, żeby byli przy tobie? Czy możemy czuć się dobrze z innymi, jeśli nie czujemy się dobrze sami ze sobą?" Wypożyczcie, kupcie, pożyczcie od kogoś Uczucia, co to takiego? i zadajcie sobie kilka takich pytań. Zapewniam, że coś zacznie Was gryźć — ta książka nie pozostawia obojętnym! Wspaniały przykład mądrej publikacji dla dzieci, która przystaje do każdego wieku. I ta rozpoznawalna, zawadiacka kreska Serge Blocha! Piękne to!


Wg mojej skali 5/5

Uczucia, co to takiego?
Oscar Brenifier
il.Serge Bloch

Wydawnictwo Zakamarki
Rok wyd. 2012
s. 96

Książka przeczytana w ramach wyzwań:
82 KSIĄŻKI
(10)
  

Wcześniej na blogu:

    https://3.bp.blogspot.com/-eUucF-0mkxo/Wo7C1q7i-1I/AAAAAAAAOz0/0-6ipjyIwdUh1cpkPCEOiur1cT-rzBWgwCLcBGAs/s200/532922-352x500.jpg    

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.