22.06.2018

Idealne życie

"Może połączy nas miłość do miętowych lodów 
z czekoladą i lalek Barbie z brązowymi włosami, 
a gdy nie będzie na mnie patrzyła, policzę piegi na jej ramionach 
 tylko dlatego, że będę mogła to zrobić."

Nie spodziewałam się, że ta z pozoru banalna, choć już od pierwszych akapitów ogromnie wciągająca historia o kobiecie, która obserwuje swoją oddaną do adopcji córkę, okaże się całkiem niezłym, wspaniale pogmatwanym i pokręconym obyczajowym thrillerem (bardziej obyczajowym, niż thrillerem, a nawet i dramatem). Okładkowe porównanie do Dziewczyny z pociągu może być poniekąd krzywdzące, jeśli powieść Pauli Hawkins nie przypadła komuś do gustu, jednak rzeczywiście sporo tu podobieństw — mamy z pozoru idealną rodzinę oraz kobietę, która z niesłabnącym zainteresowaniem obserwuje ich życie. W obu thrillerach autorki dały głos kobietom i wyciągnęły na wierzch ich wewnętrzne rozterki. Z tym że między tymi dwiema książkami są istotne różnice. Powieść Minki Kent czyta się jednym tchem, jest żywa i dynamiczna, mimo że poza atmosferą niepokoju oraz oczekiwaniem, aż coś się wydarzy, nie ma tu szczególnie istotnej zbrodni. Owszem, pojawia się morderstwo, które wobec całej historii wydaje się drugoplanowe, i choć ma miejsce w dość nietypowym momencie fabuły, to jest zapalnikiem do rozwikłania pewnego mrocznego sekretu. W tej potyczce Dziewczyna z pociągu przegrywa na całej linii.

Autumn Carpenter chorobliwie interesuje się Daphne McMullen i jej rodziną, z początku śledząc ich losy na Instaface, by wkrótce kontynuować obserwację z okien własnego domu. A może nawet znajdzie się jeszcze bliżej? W domu McMullenów mieszka bowiem ktoś, kto jest Autumn bardzo drogi, i ta zamierza zrobić wszystko, by pojawić się w jego życiu. Dobrze wie, że doskonale opanowana gra, dzięki której zdobyła Bena, teraz pozwoli jej wkraść się w łaski McMullenów. Rodziny — w jej oczach — idealnej. Jednak, jak już zdradza nam opis na okładce, każda, nawet z pozoru idealna rodzina, skrywa swoje brzydkie sekrety.

W Idealnym życiu znajdziemy ciekawie przedstawione zjawisko obsesji, podkreślenie zagrożenia, jakie niosą media społecznościowe, interesujące postaci, jak i nietypowo poprowadzoną fabułę, która naprawdę mnie zaskoczyła. Nie miałam pojęcia, że właśnie w tę stronę zmierza cała akcja, i za to autorce należy się spore uznanie.

Wg mojej skali 4,5/5

Idealne życie
Minka Kent
Wydawnictwo Filia
Rok wyd. 2017
s. 368


Wcześniej na blogu:

    https://2.bp.blogspot.com/-SxYS2MMRJdE/Wr5NqQ1FLlI/AAAAAAAAO5I/xa_eTv_VFwspz34Uh3irHkRn_K8DpaX5ACLcBGAs/s1600/621275-352x500.jpg    

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.