05.09.2017

Drugie dziecko | audiobook


To już nie ulega wątpliwości, że mam dużą słabość do thrillerów Charlotte Link (Złudzenie, Przerwane milczenie, Echo winy), ostatnio nawet bardziej w wersji audio. Drugie dziecko czyta znajoma mi już lektorka Ewa Abart i muszę zdradzić, że tym razem nie do końca stanęła na wysokości zadania. Przeciwnie, miałam wrażenie, że wczuwała się znacznie mniej niż w poprzednich książkach (nie tylko autorstwa Charlotte Link). Może to wina fabuły Drugiego dziecka, braku akcji, napięcia, albo niedoboru charakternych bohaterek, których kwestie zawsze tak dobrze udawało jej się eksponować głosem. Trudno. Drugie dziecko jako audiobook nie powala doskonałym przekazem, ale jako powieść sprawdza się całkiem nieźle.

Charlotte Link zdecydowanie nie jest mistrzynią spektakularnych zakończeń, ani guru suspensu. Jej thrillery są bardzo obyczajowe, nastawione głównie na psychologię postaci. Bohaterowie zazwyczaj skrywają jakąś tajemnicę, wikłają w intrygi, wiodą nieszczęśliwe, niepoukładane życia. I w te życia wkrada się zbrodnia (lub zbrodnie), z którą muszą sobie na swój sposób radzić. Dla Link nie do końca istotne jest samo dochodzenie — szczególnie w Drugim dziecku, gdzie motyw morderstwa w nadmorskim sennym miasteczku w północnej Anglii niby jest motorem wydarzeń, jednak zostaje przyćmiony przez wojenną historię z przeszłości, historię Fiony i Chada, jak i przez takie problemy jak niezrozumienie, odrzucenie, brak wiary w siebie, uzależnienie od innych. To w historii staruszków (i w jej konsekwencjach) zawiera się cały prawdziwy smak powieści. Przyznam, że mimo naiwności i banalności fabuły, które gdzieniegdzie dawały o sobie znać, byłam ciekawa dalszych losów bohaterów, jak i obstawiłam złego mordercę. Pozostaję wierna Charlotte Link i już słucham jej najnowszej powieści Oszukana.

Wg mojej skali 4/5 

Drugie dziecko
Charlotte Link
audiobook
Wydawca: Sonia Draga
czyta Ewa Abart
długość: 19 godz. 09 min. Wcześniej na blogu:

        https://4.bp.blogspot.com/-sFGzERmYJ64/Wd5nwXvldNI/AAAAAAAAOQI/LIJ5JBVUg0IEdUKQfqBy58sy_Fqk9jTiQCLcBGAs/s200/Dom_ok%25C5%2582adka_internet.jpg

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2017

Obsługiwane przez usługę Blogger.