18.10.2016

Odprysk | audiobook

"Dlaczego?
Bo zastanawia się pan,
czy pan w ogóle istnieje."

Byliście świadkami tragicznego wypadku. Coś nie ułożyło się po Waszej myśli. Straciliście kogoś bliskiego, a może całe Wasze życie ot tak legło w gruzach. Chcielibyście ZAPOMNIEĆ. Wymazać z pamięci traumatyczne zdarzenia. Pozbyć się przykrych wspomnień. Bla bla bla. Bardzo autentyczne życiowe "banały". Frazesy, które nie tracą na aktualności. Czcze pragnienia. A gdyby tak ktoś faktycznie zaproponował Wam selektywną utratę pamięci? Tak jak bohaterowi powieści Sebastiana Fitzka? Zgodzilibyście się?

Mark Lucas w wyniku wypadku samochodowego stracił żonę i nienarodzone dziecko. Sam nosi znamię po tym tragicznym zdarzeniu metalowy odprysk, który tkwi w jego karku. W każdej chwili odprysk może go sparaliżować; jednak to, co paraliżuje go najbardziej, to wspomnienia, od których nie może uciec. Któregoś dnia trafia na ogłoszenie pewnej kliniki, w której można poddać się eksperymentowi częściowego wymazania pamięci. Mimo że Mark nie decyduje się na to podejrzane i szalone rozwiązanie, to z jego życiem zaczyna się dziać coś dziwnego. Bardzo dziwnego. Jak na ironię Mark nie zapomina o niczym, co mu się przytrafiło, jednak wszystko wskazuje na to, że to cały świat zapomniał o Marku.

Warto zaznaczyć, że Odprysk, choć to tegoroczna nowość wydawnicza, ukazał się już wcześniej pod tytułem Odłamek. Ja poznałam go w formie audiobooka czytanego przez Piotra Grabowskiego. Piotr Grabowski czytał także inne dzieło Fitzka, mianowicie Pasażera 23. Tak jak w przypadku Pasażera Grabowski spisał się co najwyżej poprawnie, tak w Odprysku jego czytanie bardzo mi się podobało. Było takie "na miejscu", odpowiednie — co oznacza, że nie chciałabym nikogo innego usłyszeć zamiast. Poza tym historia, jaką zaserwował nam Fitzek jest na tyle pokręcona i zaskakująca, że nawet nie wiem kiedy minęły mi godziny z audiobookiem. Błyskawiczne tempo akcji, żadnych niepotrzebnych wątków, szalony pęd. Psychologiczna petarda, jaką podpalił Fitzek może odcisnąć trwały ślad w naszych umysłach. Oczywiście, jeśli zaczniemy się... zastanawiać. "Czy pan w ogóle istnieje?". A może i Wy leczyliście się w klinice Bleibtreua? Czy na pewno wszystko... pamiętacie?

Wg mojej skali 4,5/5

Odprysk
Sebastian Fiztek
audiobook
Wydawnictwo Amber 

Rok wyd. 2016
czyta: Piotr Grabowski
czas: 11 godz. 30 min.


Książka przesłuchana w ramach wyzwań:
82 KSIĄŻKI
(45)
  

Wcześniej na blogu:

    https://3.bp.blogspot.com/-eUucF-0mkxo/Wo7C1q7i-1I/AAAAAAAAOz0/0-6ipjyIwdUh1cpkPCEOiur1cT-rzBWgwCLcBGAs/s200/532922-352x500.jpg    

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.