18.06.2016

Złudzenie | audiobookZłudzenie. Na pierwszy rzut oka nie byłam pewna, czy ten tytuł jest jakiś szczególnie trafny. Może trochę intrygujący, może ciut zwodniczy; na pewno wystarczająco uniwersalny, jeśli zamierza się opowiadać o relacjach międzyludzkich bo o tym jest najnowsza książka Charlotte Link. A obok tego o szaleństwie i o obsesji. O zmarnowanym życiu. Gorzka i pełna napięć, od których trudno się oderwać. Ja wybrałam Złudzenie w formie audiobooka i przy okazji poznałam kolejną dobrą lektorkę Joannę Jeżewską. Kto by przypuszczał, że kobiecy głos w książkach czytanych odpowiada mi nawet bardziej niż męski! Czy po Robercie Jarocińskim, który czytał Miłoszewskiego, nie znajdę już żadnego znośnego lektora? Co prawda Joanna Jeżewska nie dorównała niezwykle ekspresyjnej Laurze Breszce z dwóch pierwszych części sagi o Lipowie Puzyńskiej, ale całkiem przyzwoicie wczuła się w rolę. Zresztą, szanse powodzenia miała nieco większe niż Laura Breszka, ponieważ w odróżnieniu od Puzyńskiej (która pisze raczej przeciętnie), Link te swoje książki ma całkiem niezłe i na pewno lepsze stylistycznie.

Nauczona doświadczeniem, nie będę kolejny raz (bezskutecznie) namawiać Was na wybór audiobooka. Nie daliście się przekonać moimi peanami na cześć głosu Jarocińskiego, więc Jeżewską nie przekonam Was tym bardziej. I nawet nie próbuję :) Myślę, że odbiór Charlotte Link nie ucierpi na tym, jeśli wybierzecie jej Złudzenie w formie tradycyjnej. Dostaniecie niezły psychologiczny thriller. Ciekawie poprowadzony i dobrze napisany. Osadzony w scenerii nadmorskiej mieściny. Pełen słonego wiatru i zapachu jedzenia z francuskiej knajpki Chez Nadine. Mimo że cała fabuła kręci się wokół morderstwa (a czytelnik dość szybko może zorientować się, kto był sprawcą), to na pierwszy plan wysuwa się raczej tło obyczajowe, jak i pokaźna warstwa emocjonalna, którą Link szczodrze raczy bohaterów. Nieszczęśliwe małżeństwa, niespełnione pragnienia, nie do końca satysfakcjonujące romanse. W Złudzeniu dostajemy mieszankę wielu uwikłań i kłamstw; dramatów, które nie szczędzą tutaj nikogo. Dostajemy obraz niebezpiecznej obsesji. Bohaterowie Link są złamani i osamotnieni, a na dokładkę niektórzy z nich będą się jeszcze... bać. A ja nie będę psuć Wam zabawy zdradzając szczegóły. Poczytajcie (a może posłuchajcie?).

Wg mojej skali 4,5/5

Złudzenie
Charlotte Link
audiobook
Wydawca: Sonia Draga
czyta Joanna Jeżewska
długość: 13 godz. 30 min. 


Książka wysłuchana w ramach wyzwań:
82 KSIĄŻKI
(28)
   

Wcześniej na blogu:

    https://3.bp.blogspot.com/-eUucF-0mkxo/Wo7C1q7i-1I/AAAAAAAAOz0/0-6ipjyIwdUh1cpkPCEOiur1cT-rzBWgwCLcBGAs/s200/532922-352x500.jpg    

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.