13.08.2016

Czy jest ktoś, kto cię kocha

"— "Czy jest ktoś, kto cię kocha?" odpowiada.
Chcesz, to możemy do niego dzwonić co pięć minut,
udawać nieznajomych radiosłuchaczy i mówić:
"Nie ma nikogo, kto cię kocha, gnojku jeden"."

Czy jest ktoś, kto Cię kocha? Dobrze się zastanów. Bo to będzie trochę o miłości, a trochę o wszystkim tym, co pomiędzy. Będzie gorzko i cierpko, przeważnie niewygodnie, ale Kalin Terzijski zadba o to, byś nie mógł oderwać wzroku. A to, co Cię zacznie gryźć, sprytnie spotęguje i obróci w żart. Będzie trochę ironizował, ale na pewno Cię nie urazi. Niesamowite, w jakim pięknym i prostym stylu można pisać o całkiem trudnych rzeczach. O alkoholizmie, samotności, rozpaczliwej potrzebie bliskości, niespełnieniu i rozczarowaniu życiem. Groteskowo i zadziornie. Zabawnie. Nie opędzisz się od wrażenia, że tak naprawdę dobrze znasz Terzijskiego. Może w dzieciństwie biegał z Tobą po podwórku i składał się na oranżadę. Może nad ranem wracaliście razem pustą ulicą. Może siedział za Tobą w tej samej bułgarskiej kawiarni, krzesło w krzesło. Szturchał łokciem w metrze. Poprzez swoje teksty ich styl, lekkość, skierowanie ku odbiorcy, swoisty ekstrawertyzm, autor staje się czytelnikowi dziwnie bliski, swojski; jak stary znajomy, który opowiada nam anegdoty ze swojego i cudzego życia. A do tego fajnie opowiada! 

"Bardzo łatwo jest uwierzyć, kiedy ktoś mówi, 
że nas nienawidzi, bardzo trudno — kiedy mówi, że kocha"

O nieudacznikach, alkoholikach, nieszczęśliwych kochankach, ludziach zderzających się ze smutną rzeczywistością, ale także o dziwacznych cudach, które często wcale na cuda nie wyglądają. Terzijski łuska z nich jakieś niewiarygodne strzępki nadziei. Na przykład w opowiadaniu Miłość, w którym nieszczęśliwa dziewczyna postanawia otruć obiekt swoich uczuć, nagle okazuje się... Albo czterdziestolatek ze Świątecznego tryptyku, który rozstał się z żoną i chce skoczyć z mostu. Częstym spoiwem tekstów naszego bułgarskiego autora jest alkohol i potrzeba miłości. I chociaż bohaterowie ani nie uwalniają się od alkoholu, ani tej miłości (na ogół) nie znajdują, to ich nałogi i niespełnienia w pewien szalony sposób ich samych wyzwalają. Bo i niedosłownie należy interpretować opowiadania Terzijskiego. Jest w nich coś jeszcze. Coś nieokreślonego, co należy sobie dopowiedzieć, przemyśleć, przewartościować. Alegoryczne i okrutnie dosłowne. Opowiadania ze zbioru Czy jest ktoś, kto cię kocha wsiąkają w czytelnika z przewrotną przyjemnością. Ja sama nie mogłam się od nich oderwać i żałowałam, że tak szybko się rozpłynęły. I żałuję, że na przeczytanie tego zbioru czekałam niemal cały rok! Ale może znalazły mnie w odpowiedniej chwili. A Wy nie przeoczcie!


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu:
http://ksiazkoweklimaty.pl/
 
Wg mojej skali 5/5
 

Czy jest ktoś, kto cię kocha
Kalin Terzijski
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Rok wyd. 2015
s. 193 


Książka przeczytana w ramach wyzwań:
82 KSIĄŻKI
(34)
 

Wcześniej na blogu:

    https://3.bp.blogspot.com/-eUucF-0mkxo/Wo7C1q7i-1I/AAAAAAAAOz0/0-6ipjyIwdUh1cpkPCEOiur1cT-rzBWgwCLcBGAs/s200/532922-352x500.jpg    

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.