27.02.2017

Śpiąca Królewna | Gabriela Mistral

"Do stołu podchodzi i rzecze:
Zapomnieliście o mnie, na świecie
Zło jest jeszcze. Niosę wam w darze
gorzki smak nieszczęścia, przerażeń."

Podejrzewam, że wszystkim Wam dobrze znana jest przepiękna baśń Charles'a Perraulta (być może w wersji braci Grimm) o królewnie, która w wyniku klątwy w dniu swoich szesnastu urodzin, zasypia na sto lat ukłuwszy się wrzecionem. Z głębokiego snu wybudzić ją może tylko pocałunek księcia. Gabriela Mistral — chilijska poetka, działaczka oświatowa i laureatka Nagrody Nobla wraca do tej starej baśni po swojemu. Czaruje pięknymi opisami zamkniętymi w konwencji modernistycznego wiersza. Trochę ironizuje: "Dlaczego tak późno, mój książę, przybywasz?". A wszystko to w gawędziarsko-poetyckim tonie, niepozbawionym jednak mocnych zwrotów ("smak przerażeń"). W tekst wspaniale wkomponowują się ilustracje autorstwa Carmen Cardemil. Artystka stosuje akwarele, temperę i kolaż. Jej styl z początku może wywołać mieszane uczucia, ale później wciąga i dodaje treści jeszcze większej baśniowości.

Z Gabrielą Mistral spotkałam się już dwukrotnie (niedługo wrzucę recenzję innej książki) i obawiam się, że nie umiem ocenić jej utworów bez stosowania porównań. Śpiąca Królewna podoba mi się w jakiś specyficzny sposób; na pewno bardziej pod kątem ilustracji niż tekstu. Może dlatego, że nie przepadam za wierszowaniem (choć tutaj tłumaczenie Krystyny Rodowskiej było całkiem niezłe). Na pewno interpretacje starych baśni w wydaniu Gabrieli Mistral są warte uwagi więcej będę pisać o tym przy okazji Czerwonego Kapturka.


Wg mojej skali 4,5/5

Śpiąca Królewna
Gabriela Mistral
il. Carmen Cardemil
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Rok wyd. 2017
s. 32

Książka przeczytana w ramach wyzwań:
POWRÓT DO DZIECIŃSTWA 
CZYTAMY NOWOŚCI 2017
100 KSIĄŻEK NA ROK 2017 (15)
   

Wcześniej na blogu:

    https://3.bp.blogspot.com/-eUucF-0mkxo/Wo7C1q7i-1I/AAAAAAAAOz0/0-6ipjyIwdUh1cpkPCEOiur1cT-rzBWgwCLcBGAs/s200/532922-352x500.jpg    

A w odwiedziny chodzę do:

Wyzwanie czytelnicze 2018

2018 Reading Challenge

2018 Reading Challenge
Luka has read 0 books toward her goal of 60 books.
hide

Obsługiwane przez usługę Blogger.